Други програми
ОП Наука и образование за интелигентен растеж 2014-2020 г.
Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж" (ОП НОИР) е поверена на Министерството на образованието и науката (МОН), а общият й бюджет възлиза на 1.37 млрд.лв. (европейско и национално финансиране). Програмата цели увеличаване на върховите научни постижения, включително обучението и задържането на нови поколения висококвалифицирани специалисти в страната, като се отваря за сътрудничеството между промишлеността и науката и облекчава системата за кариерно развитие.
Основните задачи на програмата са:
- Да бъде сред ключовите инструменти за постигане на целите, приети от България в границите на Стратегията за интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж (Стратегията “Европа 2020”);
- Да служи като ефикасно средство за прилагане на политики по сближаване, съгласно дневния ред на национално и общностно равнище.
Програмата има 3 приоритетни оси:
"Научни изследвания и технологично развитие"
Цели се повишаването на качеството на научните изследвания и развитието на иновациите чрез Центрове за компетентност, Центрове за върхови постижения, Научна инфраструктура, Развитие на регионална интелигентна специализация и Международно сътрудничество.
"Образование и учене през целия живот"
Цели да се подобри достъпа до висше образование и да се увеличи делът на завършилите висше образование между 30-34 годишните до 36% чрез подобряване качеството на училищното образование, достъп до и качество на висшето образование, учене през целия живот, професионално образование и връзка с пазара на труда и допълващи хоризонтални дейности.
"Образователна среда за активно социално приобщаване"
Цели изграждане на образователна среда, насърчаваща разгръщането на потенциала на всяко дете и ученик за личностно развитие, както и успешна реализация и социализация чрез активно включване и социално-икономичекса интеграция.
Потенциални Бенефициенти:
Публични и частни научни организации, институти, лаборатории, предприятия за НИР (включително БАН и ССА), висши училища и/или техни основни звена, центрове за върхови постижения, центрове за компетентност, МОН и второстепенни разпоредители, Изпълнителна агенция „Електронни съобщителни мрежи и информационни системи” (ИА ЕСМИС).
За повече информация прочетете тук.
ОП Развитие на човешките ресурси 2014-2020 г.
Стратегията на ОП Развитие на човешките ресурси 2014-2020 г. се основава на три приоритета. Това са:
- По-висока и по-качествена заетост.
- Намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване.
- Модернизиране на публичните политики.
За справяне с описаните проблеми по Оперативна програма (ОП) „Развитие на човешките ресурси” са предвидени средства за финансиране на фирмите в следните направления:
- Курсове за квалификация и преквалификация и за обучение
- Въвеждането на нови и иновативни модели за организация на труда
- Наемане на хора от различни региони
- Финансиране за подобряване условията на труд чрез внедряване на нови технологии
- Финансиране за подобряване условията на труд чрез прилагане на системи за мониторинг и контрол и стандарти за управление
- Подкрепа за стартиращи предприемачи
Отворени или предстоящи процедури:
- Процедура „Добри и безопастни услови на труд” /февруари 2016 г./
- Процедура „Обучения за заети лица“ /март 2016 г./
- Процедура „Специфични обучения за заети лица“ /септември 2016 г./
Потенциални бенефициенти:
Министерство на труда и социалната политика; Агенция по заетостта; Агенция за хората с увреждания; Център за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи; организации, предоставящи посреднически услуги на пазара на труда; образователни и обучителни организации и институции; работодатели; социални партньори; общини и райони на общини; браншови организации; центрове за информация и професионално ориентиране; центрове за кариерно развитие; неправителствени организации.
За повече информация прочетете тук.
ОП Околна среда 2014 – 2020 г.
Оперативна програма "Околна среда 2014 - 2020" (ОПОС) е предназначена за подпомагане развитието на по-конкурентоспособна нисковъглеродна икономика с ефикасно и устойчиво ползване на ресурсите, опазване на околната среда, намаляване на емисиите и предотвратяване на загубата на биоразнообразие.
Приоритетните оси на програмата са:
- Приоритетна ос 1: Води
- Приоритетна ос 2: Отпадъци
- Приоритетна ос 3: Натура 2000 и биоразноообразие
- Приоритетна ос 4: Подкрепа за интегриране на политика за околна среда и политика по изменение на климата при прилагане на ЕСИФ
Потенциални Бенефициенти:
Институции/звена/структури отговорни за формиране, прилагане и изпълнение на ПОС и ПИК, общини.
За повече информация прочетете тук.
ОП Региони в Растеж 2014 – 2020 г.
Оперативната програма "Региони в растеж" 2014 - 2020 г. е предназначена за подобряване на социално-икономическото и териториалното развитие и генериране на растеж и заетост в българските региони.
Потенциални Бенефициенти:
Национална компания „Стратегически инфраструктурни проекти”; Агенция „Пътна инфраструктура”, ДП „Национална компания железопътна инфраструктура”, „Метрополитен” ЕАД, ДП „Пристанищна инфраструктура”.
За повече информация прочетете тук.
ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура” 2014-2020 г.
Целта на програмата е постигане на устойчива транспортна система.
Потенциални Бенефициенти:
Национална компания „Стратегически инфраструктурни проекти”; Агенция „Пътна инфраструктура”, ДП „Национална компания железопътна инфраструктура”, „Метрополитен” ЕАД, ДП „Пристанищна инфраструктура”.
За повече информация прочетете тук.
ОП „Добро управление” 2014-2020 г.
Целта на програмата е постигане на висококачествени публични услуги за гражданите и бизнеса, както и повишаване на прозрачността и ефективната работа на Съдебната система в България.
Потенциални Бенефициенти:
Потенциални бенефициенти на по предвидените за изпълнение схеми са всички структури на държавната администрация (на централно, областно и общинско ниво), съдебната система и структури на гражданското общество.
За повече информация прочетете тук.